Zpráva o stavu "našeho úřadu"

06.02.2020

Na úřadě se za poslední rok mnohé změnilo a rozhodně ne k lepšímu. Toho si dnes všiml už skoro každý, kdo s ním přichází do styku. Starší známé a ochotné tváře zmizely, objevily se nové, avšak zdaleka ne v počtu a zkušenostech, aby nahradily ty staré. Je to tak. Úřad prochází obrovskou personální katarzí, která se naprosto vymkla kontrole.

Z celkových 31 zaměstnanců úřadu a 7 zaměstnanců městské policie od začátku roku 2019 odešlo nebo brzy odejde 15 zaměstnanců. Z toho 4 vedoucí odborů a 1 zástupce vedoucího odboru. To je bezmála 40% všech zaměstnanců.

Situace bohužel došla tak daleko, že na uvolněné pozice vedoucích neexistují plnohodnotné náhrady, (nový vedoucí odboru majetku, který má nastoupit příští týden, dle závěrů výběrové komise nemá potřebné zkušenosti ani znalosti a podobně nová tajemnice, která by mohla nastoupit v březnu, nemá zkušenosti s řízením obecního úřadu a samosprávou) nebo neexistují náhrady vůbec (vedoucí finančního odboru). Požadavky na jejich kvalifikaci ve výběrových řízeních se dramaticky snížily, aby se našel "alespoň někdo".

Podle informací, které nám poskytli dnes již bývalí zaměstnanci úřadu, je hlavním důvodem masívních odchodů chaotická organizace práce na obci, chaotické řízení a stále se zvyšující napětí mezi vedením a zaměstnanci. Prioritně se řeší "pozitivní prezentace" města a "facebook".

Tam, kde se něco podobného děje, jako například na Dobříši, je odpověď vedení na problémy vždy stejná. Odpovídají takto: "odcházejí nám nekvalifikovaní, neschopní a pomalí úředníci. Ti kteří se nedokázali přizpůsobit novému náročnému tempu. Nahradíme je novými a kvalitními". 

A jaká je v těchto případech realita? Zpravidla odcházejí ti schopní a kvalifikovaní. Odcházejí ti, kteří si velmi rychle najdou novou a lépe placenou práci. Jako první odcházejí ti, kteří nesnesou chaos, zmatené řízení a neúctu k práci. Ve většině případech se jedná o úředníky s dlouhodobou praxí, potřebnými zkouškami a odbornou způsobilostí. Žádní kvalitní, zkušení a perspektivní v potřebném množství v dohledu nejsou a nebudou. Nebo si dnes, možná raději, vyberou Dobříš.

Myslíme si, že jediným řešením současné situace je změna způsobu práce managementu, změna myšlení a skutečný zájem o dobrý chod města. Pokud k tomu nedojde, může dojít "rozpad" až do "úspěšného" konce a to by nikdo z nás určitě nechtěl.


Pro představu uvádíme stručný přehled zaměstnanců úřadu, kteří dali výpověď, odešli a nebo odcházejí :

Odbor vnitřních věcí (běžně šest zaměstnanců):

  • V. Landová (tajemnice) - ve výpovědi, odchod do důchodu
  • M. Jeřábková (evidence obyvatel) - výpověď a odchod do nového zaměstnání

Finanční odbor (běžně pět zaměstnanců):

  • O. Šibřinová (vedoucí odboru) - ve výpovědi, odchod do nového zaměstnání
  • R. Horáková (pokladna) - výpověď a odchod do důchodu

Kancelář starosty (běžně čtyři zaměstnanci a knihovna):

  • M. Hrdličková (redaktor zpravodaje) - výpověď, odchod do nového zaměstnání

Správa majetku města (běžně osm zaměstnanců a sběrný dvůr):

  • B. Minaříková (vedoucí odboru) - výpověď, odchod do nového zaměstnání
  • K. Koupá (referent) - ve výpovědi, odchod do nového zaměstnání
  • P. Migota (údržba) - výpověď, odchod do nového zaměstnání

Stavební úřad (běžně osm zaměstnanců):

  • H. Hříbal (zástupce vedoucí odboru) - výpověď, odchod do nového zaměstnání
  • J. Kasl (referent) - výpověď, odchod do nového zaměstnání
  • Š. Jochmanová (referent) - ve výpovědi, odchod do nového zaměstnání
  • P. Balejová (referent) - ve výpovědi, odchod do nového zaměstnání

Městská policie (běžně sedm zaměstnanců):

  • M. Kotouč (vedoucí odboru) - výpověď, odchod do nového zaměstnání
  • D. Kváča (strážník) - výpověď, odchod do nového zaměstnání
  • J. Hladík (strážník) - výpověď, odchod do nového zaměstnání


Za STAN Petr Digrin