POSTŘEDNÍ RYBNÍK V MNÍŠKU.

14.05.2021

V Mníšku máme kaskádu tří rybníků, Zámecký, Prostřední a Zadní, celá tato soustava sloužila celá desetiletí jako celek a je významným prvkem v krajině. Rybníky jsou majetkem Města Mníšku pod Brdy a všechny byly pronajaty Českému rybářskému svazu, který na nich hospodařil, prováděl základní údržbu zeleně a břehových částí, staral se o pořádek a hlídal základní technický stav. Zámecký a Zadní rybník je chovný, Prostřední byl sportovní a rybáři z Mníšku a okolí ho využívali pro sportovní rybolov.


Současný neutěšený stav Prostředního rybníka má svou historii, která sahá až do roku 2001, kdy proběhla zřejmě velmi nekvalitní oprava - výměna původního odtokového dřevěného potrubí z požeráku. Zadání bylo přehrabat hráz, odstranit staré trubky a nahradit je novými. Jenže to se s největší pravděpodobností nestalo. Stavební firma položila nové potrubí na to staré a po letech si voda našla cestu původním potrubím a začala z rybníku rychle ubývat.

Po několikaměsíčním jednání mezi rybáři a Městem byl výsledek takový, že rybáři ukončili v roce 2019 nájem, slovili ho a od rybníka odešli. Český rybářský svaz snahu měl, nabídl Městu zajištění provizorní opravy průsaku hrází alespoň do doby, než bude provedena řádná oprava. Město však zvolilo, po nástupu stávající starostky variantu zhotovení megalomanského projektu na revitalizaci všech tří rybníků. To je sice hezká myšlenka, ale její výsledky se projeví až za mnoho let, pokud vůbec někdy, poněvadž cena za toto bude v řádech desítek milionů korun.

Současný stav, kdy je rybník dlouhodobě vypuštěn, je pro jeho hráz, dle vyjádření odborníků nejhorší, co ji mohlo potkat. Při takovém stavu dochází k postupnému vysychání a při opětovném napuštění již nemusí být těsná. Taková hráz je díky následné erozi bez generální opravy nepoužitelná.

V mezidobí Město obdrželo nabídky na alespoň provizorní řešení od Českého rybářského svazu. Ochota z jejich strany byla velká. Sešla se Povodňová komise, ze které dodnes není ani zápis, dohodly se nějaká opatření ve smyslu alespoň zajistit bezpečnost při zvýšeném průtoku vody, měla proběhnout základní oprava bezpečnostního přelivu, odstranění části zeleně kolem něj, měl být vyříznut havarijní otvor do požeráku, který by zajistil nenaplnění rybníka vodou až na kótu přelivu.

Nestalo se ale vůbec nic, ani po mnoha urgencích. Město nekoná a rybník zřejmě uložilo do spodního šuplíku svého zájmu.

Co bude dál asi nikdo netuší. Zatím to vypadá, že místo rybníka bude les. Zabydlela se tam prasata a z nedávno krásné vodní plochy se stala ostuda města a velká líheň na komáry. Takový pomník proklamovaného zadržování vody v krajině. Veškerá snaha o alespoň základní opravu a údržbu tohoto rybníka byla dosud marná. Město se zřejmě rozhodlo to neřešit. Proto jsem před pár týdny podal, po skoro dvaceti letech členství v Povodňové komisi Města Mníšku pod Brdy, na tuto pozici rezignaci. Nechci už dále zachraňovat to, co způsobuje liknavost vedení Města. Již párkrát jsem byl nařčen, že straším případným důsledkem bleskových povodní. Zatím se Mníšku vyhnuly a já doufám, že se mu vyhnou i nadále. Problém devastace rybníku ale zůstává a jeho stav se zhoršuje každým dalším dnem.

Závěrem bych rád vyjádřil přání, aby vlastník rybníka - Město Mníšek pod Brdy, zajistil jeho opravu, napuštění a následnou údržbu, aby tento překrásný rybník opět začal plnit svoji funkci.

František Keyř.