Jak to vypadá s ČOVKOU? Bude se zase připojovat?

09.04.2021

Před více než rokem, v březnu 2020, vedení našeho města dostalo od 1. SČV (správce čistírny, vodovodů a kanalizací) první informaci, že naše čistírna odpadních vod, pokud se na ní budou i nadále lidé připojovat tak jako doposud, nezvládne všechny odpadní vody vyčistit a její kapacita se vyčerpá.

Po obdržení této zásadní informace se prakticky tři měsíce nic nedělo. Na zastupitelstvu v červnu na základě dotazu zastupitelky Hany Kotoučové poprvé zazněla informace, že problém skutečně existuje a kapacita čistírny se v nejbližší době vyčerpá.

Byl stručně vysvětlen důvod, proč se tak děje i přesto, že maximální kapacita čistírny je skoro 10.000 obyvatel a na čistírnu je zatím připojeno jen 7. 500 obyvatel. Důvodem problémů není její malá celková kapacita, ani špatné provedení předchozích projektů intenzifikace či stavby, ale zásadní změna ve složení odpadních vod, které na čistírnu z Mníšku natékají. V posledních pár letech začaly obsahovat mnohem více dusíku, než je běžné a než určují normy, podle kterých se čistírny závazně projektují. Z úst ředitele 1.SčV zaznělo, že s podobným problémem se v dnešní době potýkají desítky čistíren jak ve středočeském kraji, tak i jinde v republice. 1.SčV doporučila urychlené zadání studie, která by našla vhodné technické řešení, jež by kapacitu čistírny vrátilo na původní úroveň. Návrh, aby zastupitelstvo ihned vyhlásilo stop stav pro nová připojení, ale paradoxně schválen nebyl. Město takové omezení podle nás z alibistických důvodů, nechválilo dodnes.

Veřejnost se ale o problémech s čistírnou dozvěděla až za další čtyři měsíce. Na přelomu října a listopadu ve Zpravodaji konečně vyšly dva články. Oznamovalo se v nich vyhlášení stop stavu, který ale město nikdy doopravdy neschválilo a byly vysvětleny i důvody. Potřebnou a doporučovanou studii posouzení čistírny, o které se mluvilo už v červnu, město zadalo také až na přelomu října a listopadu 2020, tedy osm měsíců poté, co se o problému dozvědělo.

Studii 1.SčV vypracovalo během jednoho a půl měsíce a byla hotová na koci roku 2020. Až do zasedání zastupitelstva v březnu 2021 se nedělo opět nic. V březnu se zastupitelstvo mělo poprvé možnost s výsledky studie seznámit a jsou velmi pozitivní. V několika příštích letech nás žádné investice v řádech desítek miliónů korun do intenzifikace čistírny nečekají.

"V podstatě se dá říci, že pokud město nainstaluje modernější řídicí systém a vymění provzdušňovací čerpadla u nádrží, kde se odstraňuje dusík, bude problém na několik následujících let vyřešen. Jde tedy o snadnou a relativně levnou, časově nenáročnou úpravu, která by měla stát maximálně dva miliony korun. Pokud by město pracovalo byť jen běžným tempem a bylo funkční, je taková úprava otázkou tří, maximálně čtyř měsíců práce. Od léta by se dalo opět normálně připojovat a vše by bylo vyřešeno," vysvětluje zastupitel Petr Digrin.

Dnes je tomu ale rok, co se zjistilo, že je s čistírnou problém a teprve teď máme k dispozici návrh řešení. Doufáme, že to nebude trvat další rok, možná dva, než dojde k úpravě, a že čistírna má skutečně prioritu. Snad to nedopadne jako s opravou úřadu nebo s opravou rybníků či zateplením zdravotního střediska. Důležité projekty by měly dostat přednost před projektováním například rozvodů šedé odpadní vody v domově seniorů, na kterých v současné době městský úřad pracuje.

Za STAN M. Lukáš, Rymane